- » Cel i zakres tematyczny czasopisma
- » Działy
- » Proces recenzji
- » Polityka Open Access
- » Bazy indeksacyjne
Cel i zakres tematyczny czasopisma
„Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Russologica” to czasopismo, którego głównym celem jest upowszechnianie wyników badań literaturoznawczych, językoznawczych, glottodydaktycznych i przekładoznawczych, cechujących się tematyczną różnorodnością, interdyscyplinarnością i wielością metodologicznych prezentacji zagadnień w nich poruszanych.
Dają one wyobrażenie o interesujących i niekiedy mało znanych zjawiskach literatury i języka rosyjskiego, a także różnych aspektów nauczania języka rosyjskiego w szkole i na studiach rusycystycznych.
Rocznik naukowy Instytutu Neofilologii – Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie poświęcony aktualnym badaniom naukowym w zakresie literatury rosyjskiej, językoznawstwa wschodniosłowiańskiego, glottodydaktyki i przekładu.
Rada Naukowa:
- Dr hab. Marta Bjeletić (Belgrad, Serbia)
- Dr hab. prof. UJ Andrzej Dudek (Kraków, Polska)
- Prof. dr hab. Ilona Janyšková (Brno, Czechy)
- Prof. Igor Koškins (Ryga, Łotwa)
- Prof. dr hab. Ľubor Králik (Bratysława, Słowacja)
- Prof. dr hab. Jewgienij Nikołajewicz Stiepanow (Odessa, Ukraina)
Działy
Articles
Przesyłanie tekstów aktywne | Zindeksowane | Recenzowane |
Proces recenzji
Zasady kwalifikowania i recenzowania tekstów
- Po wpłynięciu tekstu Komitet Redakcyjny dokonuje jego wstępnej kwalifikacji pod kątem zgodności z profilem czasopisma.
- W wypadku pozytywnej kwalifikacji tekst kierowany jest do dwóch recenzentów spoza grona pracowników Uniwerystetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
- Zasadą jest wyznaczenie recenzentów, których miejsce afiliacji nie jest tożsame z miejscem afiliacji autora tekstu.
- Recenzja ma charakter obustronnie anonimowy, tzn. Komitet Redakcyjny nie ujawnia autorowi nazwisk recenzentów, recenzenci zaś nie znają tożsamości autora tekstu.
- Recenzja przygotowywana jest w formie pisemnej, opisowej (bez specjalnego formularza).
- Recenzja winna zawierać jednoznaczną konkluzję, tj. stwierdzenie o przeznaczeniu tekstu do druku (ewentualnie ze wskazaniem przez recenzenta koniecznych poprawek) lub wnioskowanie o odrzucenie tekstu.
- Po uzyskaniu recenzji Komitet Redakcyjny zapoznaje z nimi autora tekstu, prosząc o ustosunkowanie się do ewentualnych uwag recenzentów.
- W wypadku sprzecznych konkluzji recenzenckich Komitet Redakcyjny może wnioskować o powołanie dodatkowego recenzenta lub podjąć kolegialną decyzję o dalszych losach tekstu.
- Zbiorcza lista recenzentów zapraszanych do współpracy (bez wskazywania nazwisk recenzentów poszczególnych tekstów) podawana jest w każdym tomie rocznika.
- Autor zawiera umowę z Wydawnictwem Naukowym – wydawcą czasopisma, deklarując, że złożony tekst jest rezultatem jego własnej twórczości i nie narusza praw autorskich innych osób.
Kolegium Recenzentów
- Dr hab. Anna Bolek (Kraków),
- Prof. dr hab. Zofia Czapiga (Rzeszów),
- Dr hab. prof. UR Ewa Dźwierzyńska (Rzeszów),
- Dr hab., prof. UP Janusz Henzel (Kraków),
- Prof. dr hab. Krystyna Iwan (Szczecin),
- Dr hab. Katarzyna Jastrzębska (Kraków),
- Prof. Igor Kim (Nowosybirsk, Rosja),
- Prof. dr hab. Ewa Komorowska (Szczecin),
- Dr hab. prof. UŚ Jolanta Lubocha-Kruglik (Sosnowiec),
- Prof. dr hab. Aleksander Naumow (Kraków, Wenecja, Włochy),
- Prof. dr hab. Kazimierz Prus (Rzeszów),
- Prof. dr hab. Wasilij Szczukin (Kraków),
- Prof. dr hab. Wiesław Witkowski (Kraków),
- Dr hab. prof. UG Katarzyna Wojan (Gdańsk),
- Prof. dr hab. Władysław Woźniewicz (Poznań),
- Dr hab. Włodzimierz Wysoczański (Wrocław),
Polityka Open Access
Periodyk oferuje dostęp do zawartości w systemie Open Access na zasadach licencji niewyłącznej Creative Commons (CC BY-NC-ND 4.0).
Wszystkie artykuły zawarte w AUPC.SR są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe
This journal provides immediate open access to its content on the principle that making research freely available to the public supports a greater global exchange of knowledge.
Bazy indeksacyjne
Czasopismo "Studia Russologica" jest indeksowane w następujących bazach:
Cenrum Otwartej Nauki CeON
Artykuły zawarte w AUPC.SR są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Russologica = ISSN 1689-9911.